Κοινωνικά

Η μεγάλη ανατροπή- Θρίαμβος του Τσιτσιπά

18

Θριάμβευσε στο παιχνίδι του με τον Νόβακ Τζόκοβιτς για τα προημιτελικά του Shanghai Masters ο Στέφανος Τσιτσιπάς , κάνοντας την μεγάλη ανατροπή επικρατώντας εν τέλει με 2-1 σετ (6-3, 5-7, 3-6). Έτσι κατάφερε μία από τις μεγαλύτερες νίκες της καριέρας του, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Αυτή είναι η δεύτερη νίκη επί του «Νόλε» για τον Στέφανο, ο οποίος για να φτάσει στον τελικό θα πρέπει να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ρώσου, Ντανίλ Μεντβέντεβ, από τον οποίο μετράει τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια που έχει δώσει απέναντί του. O Σέρβος με τέσσερις κερδισμένους πόντους έκανε το break (2-0), για να φτάσει στη συνέχεια αρκετά εύκολα στο 3-0.

Ο Τσιτσιπάς κατέκτησε το έκτο game με άσσο,ωστόσο εν συνεχεία ήρθε το 5-2 για τον Τζόκοβιτς, έπειτα από ένα ωραίο ράλι, που ανέδειξε νικητή τον Σέρβο.

Στην συνέχεια ο Έλληνας πρωταθλητής μείωσε σε 5-3, ωστόσο ο Τζόκοβιτς έκανε το 6-3, κατακτώντας το πρώτο σερβίς, ύστερα από 32 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν αρκετά ανταγωνιστικός και υπερασπίστηκε το σερβίς του (1-0), ενώ το ίδιο ακολούθησε και ο Σέρβος αντίπαλός του, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα games. Ακολούθησε το 2-1 από τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος όμως είδε τον Τζόκοβιτς να απαντά (2-2).

Ο Τσιτσιπάς κάνοντας το 3-2 βρέθηκε μια ανάσα από το break, έχοντας διπλό μπρέικ πόιντ. Ωστόσο και πάλι ο «Νόλε» κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και ισοφάρισε σε 3-3.

Ακολούθησε νέα ισοπαλία στο 5-5, όμως στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς κατάφερε να φτάσει στο 7-5, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.Η κατάκτηση του δεύτερου σετ αναπτέρωσε το ηθικό του Έλληνα τενίστα, ο οποίος μπήκε δυνατά στο κορτ για το τρίτο σετ.

Με τον όγδοο άσο του στο παιχνίδι προηγήθηκε με 1-0 και, παρά την απάντηση του Σέρβου (1-1), κράτησε το σερβίς του στο τρίτο game, ανακτώντας το προβάδισμα (2-1).

Κατόπιν με break ο Στέφανος πήρε δύο games (3-1), ενώ στρίμωξε ακόμη περισσότερο το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, κάνοντας το 4-1.  Όμως ο Τζόκοβιτς δεν έμεινε απαθής, αλλά αντέδρασε και μείωσε αρχικά σε 4-2 και εν συνεχεία σε 5-3, ωστόσο πέραν τούτου ουδέν, καθώς ο Τσιτσιπάς έφτασε στο 6-3, πετυχαίνοντας μία ιστορική νίκη απέναντι στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης!